Arcube-IR

در هنگام خرید توالت فرنگی به چه نکاتی توجه کنیم؟!

1.آکس توالت فرنگی

اولین نکته در تعیین ابعاد و اندازه‌ی توالت فرنگی مناسب برای سرویس بهداشتی شما، تعیین آکس توالت فرنگی است.

فاصله مرکز خروجی سیفون تا دیوار پشت محل نصب توالت فرنگی را آکس می‌نامند. از آنجایی که محل لوله‌ی تخلیه و چاه کف سرویس بهداشتی شما به سادگی قابل تغییر نیست، توجه به اندازه آکس از نکات بسیار مهم در نصب آن است که باید در هنگام خرید به آن دقت شود.

پس بهتر است ابتدا فاصله چاه و لوله از دیوار را اندازه بگیرید و سپس مدل توالت را انتخاب نمایید.

 

2.مکانیزم تخلیه آب در توالت فرنگی

سیستم تخلیه آب از مهم‌ترین نکات در زمان خرید توالت فرنگی است. اهمیت آن درست زمانی که می‌خواهید، در آپارتمان و شب‌هنگام از توالت استفاده کنید، بیش از هر زمان دیگری مشخص می‌شود. همچنین زمانی که مشغول تمیزکردن توالت فرنگی هستید، خواهید دید که چقدر سیستم تخلیه آب مهم است. و اما میزان مصرف آب، نکته‌ای است که به سیستم تخلیه آب بستگی دارد. حتما می‌پرسید چرا؟ برای پاسخ به این سوال توضیح مختصری در مورد سیستم تخلیه آب می‌دهیم.

به صورت کلی ۴ نوع مکانیزم تخلیه آب وجود دارد که هر کدام از این مکانیزم‌ها در تولید صدا، نظافت و میزان مصرف آب تاثیرگذار است.

·         سیستم تخلیه ریزشی:

در این سیستم آب از بالا به پایین و از طریق لبه‌های داخلی تخلیه می‌شود. توالت‌ های فرنگی دو تکه معمولا از این سیستم استفاده می‌شود، و متاسفانه مصرف آب زیادی دارد.

 

·         سیستم تخلیه گردابی:

در نوع گردابی آب به صورت چرخش و به شکل گرداب تخلیه می‌شود. ابتدا آب از طریق مجرای مخصوص آب وارد بدنه لگن یا نشیمن توالت می‌شود و پس از آن به داخل کاسه توالت می‌ریزد. این نوع ریزش، سبب چرخش و گردابی شدن آب شده و تخلیه‌ای کم‌صدا یا بی‌صدا صورت می‌گیرد، اما مصرف آب بالا و احتمال گرفتگی وجود دارد.

 

·         سیستم تخلیه واتر جت:

در سیستم تخلیه واترجت که یکی از پرطرفدارترین سیستم‌های تخلیه در بین توالت‌های فرنگی است که در ایران استفاده می‌شود، سیستم شبیه به تخلیه گردابی است با این تفاوت که بخشی از آب به صورت گردابی و گردشی و بخشی هم به صورت شوتینگ وارد توالت می‌شود. تلفیق این دو مدل واریز آب قدرت تخلیه را افزایش می‌دهد، صدا و مصرف آب هم کم است.

عملکرد سیستم تخلیه واترجت بدین طریق است که علاوه بر سیستم آبشاری که آب را از مخزن توالت فرنگی به سوراخ‌های تعبیه شده در Rim و سپس به سمت پایین هدایت می‌کند (و کاسه‌ی توالت را نیز می‌شوید) آب از طریق کانالی به قسمت شوتینگ در عمق کاسه هدایت می‌شود و با ایجاد فشار مضاعف، عمل تخلیه با فشار در زمان کوتاه و با حجم آب کمتری انجام می‌شود.

 

·         سیستم تخلیه توربوجت:

درواقع جدیدترین نوع مکانیزم تخلیه، توربوجت است. این سیستم تمامی مزایای سیستم تخلیه واترجت را داراست. علاوه بر این که نسبت به واترجت هم مصرف آب کمتری دارد و هم صدای کم‌تر. از همه مهم‌تر تخلیه بهتری هم صورت می‌گیرد و احتمال گرفتگی بسیار پایین است. بنابراین به عنوان بهترین سیستم تخلیه حال حاضر شناخته می‌شود.

در مدل توربوجت علاوه بر مشخصات و خصوصیات مدل‌های واترجت، وجود دو کانال هدایت آب در بالای کاسه‌ی توالت فرنگی ( دور ریاRim) که آب را با فشار وارد کرده، برخی مزایای بیشتر همچون مصرف کمتر آب، زمان تخلیه کوتاه‌تر و شستشوی بسیار مناسب خود کاسه‌ی توالت فرنگی را به همراه دارد.

حال که با انواع سیستم تخلیه آشنا شدید، زمانی که می‌خواهید توالت فرنگی بخرید، از فروشنده سیستم تخلیه توالت را بپرسید و بخواهید برایتان به طور کامل در این مورد توضیح دهد.

3.دکمه‌ها و اهرم‌های توالت فرنگی

مخزن هر توالت فرنگی دارای دکمه یا اهرم است. زمانی که برای خرید توالت فرنگی به فروشگاه لوازم بهداشتی ساختمان می‌روید، بهتر است به این قسمت‌ها هم توجه کنید. دکمه یا اهرمی که روی مخزن توالت فرنگی وجود دارد، برای شروع شست‌وشو و مکانیسم تخلیه است. در مدل‌های قدیمی‌تر و کلاسیک معمولا از اهرم استفاده شده است. اما در توالت های فرنگی مدرن‌تر دکمه‌های فشار وجود دارد.

 

جالب است بدانید که روی مخزن برخی از توالت‌ های فرنگی که جدیدا تولید شده‌، دو دکمه نصب شده است، و به آن‌ها «توالت فرنگی دو زمانه»، گفته می‌شود. با فشار یکی از این دکمه‌ها آبشویی به صورت کامل انجام می‌شود، و با فشار دکمه دیگر، آب به مقدار کم‌تری از آبریز وارد توالت شده و پروسه تخلیه انجام می‌شود. معمولا سایز دکمه‌ها با یکدیگر متفاوت است. یکی بزرگ و دیگری کمی کوچکتر است. دکمه‌ کوچک ‌تر هنگامی که بخواهید تخلیه کم‌حجم انجام شود، استفاده می‌شود. با فشار این دکمه، تنها بخشی از قدرت مخزن برای تخلیه به‌کار برده می‌شود. در این صورت در مصرف آب هم صرفه‌جویی می‌کنید.

اما دکمه‌ای که بزرگتر است، زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بخواهید تخلیه فاضلاب پرحجم صورت گیرد. مخزن از تمام توان خود استفاده می‌کند، تا آب را از آبریز وارد توالت کرده و عمل تخلیه انجام شود

4.بررسی در توالت فرنگی و نحوه باز و بسته شدن آن

توالت های فرنگی که در فروشگاه‌ها مشاهده می‌کنید، در مدل‌های مختلف با درب‌های متفاوت تولید شده است. درب برخی از این مدل‌ها دارای مکانیزم فنری یا جک‌دار است. برخی دیگر هم درهای معمولی و برخی به صورت آرام‌بند، تولید شده است. تصور کنید، در شب و سکوت از توالت فرنگی استفاد می‌کنید، ناگهان در توالت از دستتان در برود و محکم به لگن یا کاسه توالت برخورد کند. علاوه بر ایجاد صدای وحشتناک، احتمال شکستن یا ترک‌خوردن در وجود دارد. همچنین اگر کودکی در خانه دارید، احتمال بروز این اتفاق چند برابر خواهد بود. بنابراین بهترین گزینه، توالت فرنگی است که در آن آرام‌بند باشد و به صورت آهسته بسته شود.

 

5.میزان مصرف آب

مصرف آب ملاک مهمی است که در خرید توالت فرنگی باید در نظر بگیرید. بهتر ین توالت فرنگی در بازار محصولی است که علاوه بر کیفیت و استاندادرهای لاز در مصرف آب نیز صرفه جویی کند. میزان آب مورد استفاده برای تمیز شدن سنگ و جنس توالت از دیگر معیارهای مهمی است که در حین خرید توالت فرنگی باید به آن توجه داشته باشید.

نکته : برخی توالت های فرنکی با سرامیک و موارد تولید می شوند که آنتی باکتریال هستند و آلودگی کمتری برای فراد دارد.

نظر خود را ارسال کنید

با ما تماس بگیرید

دفتر تهران :    22739908 – 021

دفتر مهرشهر : 33403131 – 026

ما بهترین تجربه را برای بازسازی و طراحی خانه فراهم می کنیم ، صاحبان خانه و متخصصان خانه را با بهترین ابزار ، منابع و فروشندگان متصل می کنیم.