Arcube-IR

نکاتی جهت دیزاین لابی ها

نکاتی جهت دیزاین لابی ها

در برج های مسکونی یا اداری و آپارتمان‌ها به دلیل تعداد زیاد ساکنین، فضایی به‌عنوان لابی در نظر گرفته می‌شود.
لابی دارای دو قسمت است که شامل نگهبانی یا اصطلاحاً لابی من (Lobby man) و نشیمن است. همچنین لابی ساختمان می‌تواند محل تجمع ساکنین برای برگزاری جلسات مربوط به ساختمان باشد.
در ادامه نکاتی را برای طراحی لابی بررسی میکنیم.

 

 

 

انتخاب فرم در طراحی لابی کوچک
استفاده از فرم های عمودی و پر و خالی کردن های دیوار شاید به نظر ساده و ابتدایی بیاید ولی در فضا صرفه جویی می کند و لابی را بزرگ تر از آنچه که هست یه نمایش می گذارد.

 

 

 

کفپوش لابی ساختمان
به دلیل تردد بالا که در لابی وجود دارد، از این رو کف سازی فضای لابی بسیار مهم است. این مسئله در لابی هتل و لابی ساختمان پر واحد اهمیت دو چندانی دارد. از این‌رو استقامت کفپوش از جمله خصوصیاتی است که در مورد پوشش کف باید در نظر داشت. بهترین انتخاب برای کف لابی استفاده از سنگ ( غیر تراورتن ) و سرامیک پرسلانی است زیرا هم در مقابل ضربه‌هایی که از اسباب‌کشی و حمل بار ایجاد می‌شود، صدمه نمی‌بیند و هم به‌راحتی تمیز می‌شود.
استفاده از کفپوش تیره بدلیل جذب گرد و خاک کفش عابرین همیشه ظاهری کثیف ایجاد میکند. از این رو بهتر است که در انتخاب رنگ کفپوش رنگ های روشنتر انتخاب شود. همچنین سنگ گرانیتی اگر بسیار صیقلی باشد منجر به لیز خوردن افراد بخصوص سالمندان و کودکان می‌شود.

 

 

 

پوشش دیوار لابی ساختمان
برای پوشش دیوارها، وسعت فضا در طراحی لابی ساختمان یا لابی هتل در نظر گرفته می‌شود که با توجه به میزان روشنایی و کاربری ساختمان می‌توان از نقاشی ساختمان با رنگ روغن ، سنگ ساختمانی (طبیعی یا مصنوعی) و یا کاغذ دیواری و دیوار پوش سه بعدی استفاده کرد. در تمامی پوشش‌های مذکور دیوار پوش سه بعدی قابلیت نورپردازی بهتری دارد.

پیشنهاد میکنیم پیج زیر را در سایت آرکیوب مشاهده نمایید:
تامار-دکور

 

 

 

 

چیدمان لابی ساختمان
قسمت نشیمن در لابی دارای میز و صندلی بوده و بسیار شبیه به دکوراسیون پذیرایی است. در واقع طبق اصول و مقرراتی که هر ساختمان با توجه به کاربری آن دارد، شخصی که به‌عنوان مهمان وارد می‌شود، باید مدتی را در لابی منتظر بماند تا پس از کسب اجازه ، وارد واحد مورد نظر شود و چه‌بسا که ملاقات‌های کوتاه افراد غریبه با ساکنین نیز در لابی‌ ساختمان یا لابی هتل انجام شود.
همان طور که گفته شد، لابی دارای دو قسمت بوده و برای هر قسمت باید وسایل خاص خود را تهیه کرد. انتخاب لوازم دکوراسیون لابی رابطه مستقیمی با وسعت پلان و موقعیت فضا و همچنین کاربرد آن دارد. برای مثال در لابی های بزرگ از یک نیم ست مبلمان با میز جلوی مبل استفاده می‌شود، در حالی که در لابی های کوچک به علت کمبود جا بهتر است از یک کاناپه و یک میز استفاده کرد .به‌طور کلی انتخاب این لوازم پس از در نظر گرفتن مقاومت سلیقه‌ای است.
باید سعی کرد پارچه‌هایی که برای استفاده از این لوازم به کار برده میشوند، قابل شستشو باشند. چون به دلیل استفاده زیاد زود کثیف می‌شوند نباید از پارچه‌های روشن استفاده کرد. در ضمن موضوع قابل شستشو بودن و دوام پارچه در هنگام انتخاب پرده برای پنجره‌ دوجداره لابی نیز ضروری است و نباید فراموش شود.

 

 

 

ارتباط سقف و کف با دیوارهای لابی کوچک
از مواردی که می تواند جذابیت لابی را دوچندان کند، اتصال و پیوستگی سقف با دیوار ها یا کف با دیوارهاست. این اتصال می تواند با مصالح یا نورپردازی اتفاق بیوفتد. یک فرم L مانند را از روی کف تا بالای دیوار و بعد تا قسمتی از سقف ادامه دهید. دید ناظر با دنبال کردن این حرکت لابی را بلندتر از واقعیت می بیند.

 

 

 

نورپردازی لابی کوچک
اگر سقف لابی کوتاه باشد بهتر است از دو نوع نورپردازی استفاده کنید. استفاده از نورپردازی سقف معلق و نورپردازی های عمودی دیوار.
نورپردازی های عمودی می توانند اطراف آسانسور یا درب ورودی اتفاق بیفتند. اگر فرو رفتگی های متوالی در دیوار لابی دارید این محل ها هم مناسب نورپردازی های عمودی هستند. استفاده از آسمان های مجازی در طراحی سقف لابی هم می تواند فضای لابی را جذاب تر و دلنشین تر کند.
اگر در لابی پله دارید استفاده از نورپردازی های خطی قبل و بعد از پله نیز به زیبایی در طراحی لابی کمک می کند. همچنین نورپردازی های نقطه ای در کف لابی کوچک باعث وسیع تر نشان دادن سطح و فضا می شود.

پیشنهاد میکنیم پیج زیر را در سایت آرکیوب مشاهده نمایید:
لیان آذین بنا 

 

 

 

 

مراجع :

 

  • Chidaneh.com
  • Simcongroup.ir
  • pinterest

نظر خود را ارسال کنید

با ما تماس بگیرید

دفتر تهران :    22739908 – 021

دفتر مهرشهر : 33403131 – 026

ما بهترین تجربه را برای بازسازی و طراحی خانه فراهم می کنیم ، صاحبان خانه و متخصصان خانه را با بهترین ابزار ، منابع و فروشندگان متصل می کنیم.