آرشیو وبلاگ
RSS

وبلاگ

کلیسای نور
کلیسای نور

کلیسای نور، شاعرانه‌ ترین کلیسای جهان

کلیسای نور،‌ مکعب مستطیلی که از نور مفهوم متفاوتی از کلیسا را در ذهن ایجاد می‌کند،‌توسط معمار شهیر ژاپنی تادوئو آندو در شهر ایباکی ژاپن ایجاد شد و به راستی یکی از شاهکارهای قرن حاضر در معماری است.

9 معمار مشهور که مدرک تحصیلات معماری نداشتند!
9 معمار مشهور که مدرک تحصیلات معماری نداشتند!

ممکن است فکر کنید که یک معمار موفق الزاما باید مدرک تحصیلی درخشانی داشته باشد وگرنه چه دلیلی دارد که سال های زیادی ازعمرتان را در آکادمی های معماری بگذارنید؟ البته عنوان "معمار" در بسیاری از کشورها انحصاری است، اما این بدان معنا نیست که نمی توانید آثار معماری خارق العاده ای را طراحی کنید! همانطور که این 9 معمار قواعد مرسوم را در هم شکسته و برای معروف شدن در زمینه معماری راه متفاوتی را پیش گرفته اند.

اهمیت نور و نورپردازی در معماری
اهمیت نور و نورپردازی در معماری

محیط زندگی ما را نور فرا گرفته است و ما آن را ازطریق دیدن و حس بینایی درک می نمائیم. نور یکی از اساسی ترین و ضروری ترین پدیده ها در زندگی انسان است، و همچنین در بخش معماری ساختمان نقش تعیین کننده ای در زیبایی و جلوه ساختمان دارد و عظمت طراحی نمای ساختمان را در شب و روز به نمایش می گذارد. دراین مطلب سعی کردیم به فاکتورهای اصلی وکاربردی استفاده از نور اشاره کنیم که شامل: تاثیراستفاده از نور در نمای ساختمان ، روش های مختلف نورپردازی ساختمان ، رنگ نورپردازی نمای ساختمان ، روش های ایجاد روشنایی در نما ، تاثیر استفاده از نور در طراحی ساختمان ، کنترل کننده های نور می باشد.

مصالح نوین در معماری
مصالح نوین در معماری

امروزه یکی از دغدغه های اصلی معماران در طراحی ها، شناخت مواد و مصالح مدرن و دوستدارمحیط زیست است . که در این مطلب به تفسیر تعدادی از این متریال می پردازیم , که علاوه بر تلفیقی از زیبایی و مردنیته , کارایی بهتری را با استفاده از منابع جایگزین برای حفظ محیط زیست عرضه می کند.

کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی
کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی

وقتی در مورد رنگ شناسی دکوراسیون صحبت می کنیم، باید بدانیم که رنگ ها به طور تصادفی مورد استفاده قرار نمی گیرند. در ابتدا ممکن است فکر کنیم انتخاب رنگ ها برای مثال برای آشپزخانه یا برای کل خانه ساده است، زیرا ما آنچه را که دوست داریم را انتخاب می کنیم.

اگرما اطلاعات کمی درباره ی رنگها داشته باشیم ممکن است حاصل انتخاب رنگها نه هارمونی مناسبی با یکدیگر داشته باشند و نه تناسب و وجه مشترکی با طراحی و فضاها.

در برخی از فرهنگهای قدیمی، از جمله مصری ها و چینی ها، از رنگها برای درمان استفاده می شده است. این کار که به آن نور درمانی یا رنگ درمانی نیز گفته می شود هنوز هم به عنوان روش درمان جایگزین،  به رسمیت شناخته شده و مورد استفاده قرار میگیرد.

در علوم و طبابت نوین نیز :

از رنگ قرمز برای تحریک ذهن و افزایش تمرکز استفاده می شود.

از رنگ زرد برای تحریک اعصاب استفاده می شود.

از رنگ نارنجی برای بالا بردن سطح انرژی استفاده می شود.

از رنگ آبی برای کاهش درد و تسکین بیمار استفاده می شود.

از رنگ نیلی برای تسکین ناراحتی های پوستی استفاده می شود.

13 نکته طلایی نظارت بر خاکبرداری

مواردی که لازم است توسط مهندس ناظر  در حین بازدید عملیات خاکی یک پروژه بررسی و کنترل گردد به شرح ذیل می باشد :

فیروز آباد ، شهر دایره ای شکل اردشیر ساسانی
فیروز آباد ، شهر دایره ای شکل اردشیر ساسانی

در یکصد و ده کیلومتری جنوب شیراز، در میان یک دره کوهستانی که نزدیک به ده تا بیست کیلومتر پهنا دارد، آثار شهری که به صورت دایره ساخته شده هنوز باقی است.

قطر این شهر دابره ای شکل به دو کیلومتر می رسد ، و آن را به صورتی دقیق و هندسی با بیست خیابان شعاع گونه که همه به مرکز دایره میرسند، به بیست بخش مساوی تقسیم کرده بودند.

نام شهر در اصل اردشیر خوره (فر اردشیر یا شکوه اردشیر) بود. اردشیر پاپکان بنیادگذار سلسله ساسانی بود که پس از شکست دادن آخرین پادشاه اشکانی ( اردوان پنجم ) در سال 224 میلادی به حکومت رسید.

فیلترها
Sort
display